Wykonywanie zabiegu sterylizacji, czyli pozbawienie zdolności rozrodczych zwierząt domowych jest nadal dla wielu osób kontrowersyjne. Przyczyną tego poglądu są krążące mity i obawy, często bezzasadne lub przesadne. Opiekunowie zwierząt uważają, iż dla dobrego zdrowia suki lub kotki jest konieczny jeden miot w życiu- nie jest to prawdą!!! Zwolennicy tej teorii obawiają się, że poddanie pupila skomplikowanej i niezgodnej z naturą operacji, spowoduje zaburzenia w zachowaniu zwierzęcia lub jego otyłość. To również nie jest prawdą. Lekarze weterynarii pomagają zwierzętom, nie okaleczają ich i nie krzywdzą. Wieloletnie badania i długoletnia praktyka lekarzy wykazały, że zabieg sterylizacji zwierząt domowych nie przeznaczonych do hodowli, jest słuszny. Zwierzęta domowe, głównie psy i koty, poddane sterylizacji nie przeżywają stresu rozrodczego w okresie godowym. Wtedy organizm zwierzęcia wytwarza bardzo dużo hormonów płciowych, wyzwalających jeden z najsilniejszych instynktów zwierzęcych - potrzeba rozmnażania się. W okresie godowym zwierzęta starają się znaleźć partnera, przestają słuchać opiekunów, uciekają na spacerach, stają się agresywniejsze (nie czują głodu, niszczą mieszkania). Skutki walk, które toczą między sobą mogą być tragiczne. Dlatego opiekunowie powinni kontrolować rozmnażanie zwierząt domowych i kierować się zasadą "lepiej zapobiegać niż usypiać".
Kastracja samca zapobiega nowotworom oraz schorzeniom prostaty. Sterylizacja samicy zapobiega występowaniu ciąż urojonych oraz wielu groźnych chorób takich jak ropomacicze, nowotwory narządów rodnych, nowotwory sutków. U samców najlepszym terminem tego zabiegu jest w 6-7 miesiącu życia. Samice zaleca się sterylizować przed pierwszą rują/cieczką. Po zabiegu przeprowadzonym w młodym wieku zwierzę dużo szybciej wraca do zdrowia. Zabieg przeprowadzony u starszego lub chorego zwierzęcia wiąże się z ryzykiem, powrót do zdrowia trwa dłużej i koszt zabiegu jest wyższy.
Nowotwory sutków powstają u 90% niewysterylizowanych kotek i 50% niewysterylizowanych suk. Liczba potomstwa jednej suki, które dalej się rozmnaża, może dojść do kilkudziesięciu tylko w ciągu jednego roku! Schroniska dla bezdomnych zwierząt są przepełnione i niedofinansowane. Dlatego bardziej humanitarnym rozwiązaniem jest zabieg sterylizacji, który ogranicza liczbę urodzin niechcianych zwierząt domowych i zwiększa szansę na przedłużenie życia naszym podopiecznym. Odpowiedzialny opiekun nie dopuszcza do niekontrolowanego rozmnażania swoich podopiecznych.
Zabieg sterylizacji/kastracji jest normą we wszystkich cywilizowanych krajach i najskuteczniejszą metodą unikania niepotrzebnego przychówku.
W naszym gabinecie prowadzimy kompleksowe przygotowania zwierząt do zagranicznych wyjazdów:
Szczegółowe informacje na temat wymogów przemieszczania zwierząt domowych, znajdziecie Państwo na portalu Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi
oraz w poniższym dokumencie:
http://old.wetgiw.gov.pl/files/3857_PL-UE-obowi%C4%85zuje%20od%20dnia%2029.XII.2014-%202014-576-2013.pdf
Profilaktyka stomatologiczna jest niezwykle ważna i zapobiega chorobom związanym z uzębieniem psów.
Ponad 2/3 populacji psów w wieku powyżej 2 lat cierpi na choroby przyzębia. Występują one szczególnie często u psów małych i średnich ras. Postępują szybko, w ciągu kilku miesięcy kamień nazębny zaczyna uciskać dziąsła powodując ich zapalenie.
Czynnikami sprzyjającymi są - wady zgryzu i miękki pokarm.
Profilaktykę stomatologiczną powinno się rozpocząć już od wieku szczenięcego. Wskazane byłoby szczotkowanie zębów pastą dentystyczną przeznaczoną wyłącznie dla zwierząt. Dostępne są również karmy i przysmaki ograniczające gromadzenie się płytki nazębnej.
Leczenie rozpoczyna się od sanacji jamy ustnej . Polega ona na usunięciu przyczyn chorób przyzębia, stworzeniu warunków do szybkiego gojenia i zapobieżeniu nawrotom.
Podstawowym elementem jest pozbycie się kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków.
Zabieg ten przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym. Często wskazana jest antybiotykoterapia.
Jest to szczepienie obowiązkowemu wszystkich psów, które ukończyły 3 miesiące życia i należy powtarzać je co roku.
U kotów nie ma takiego obowiązku, ale z uwagi na ochronę zdrowia i bezpieczeństwo zaleca się również wykonywanie tych szczepień również u kotów i fretek, które wypuszczane są na zewnątrz i mogą mieć kontakt z innymi zwierzętami.
Szczenięta i kocięta na choroby zakaźne szczepi się kilkukrotnie, według kalendarza szczepień ustalonego na pierwszej wizycie lekarskiej.
Szczepienia psów dotyczą chorób takich jak: nosówka , parwowiroza, koronawiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, choroba Rubartha, borelioza, babeszjoza .
Szczepienia kotów dotyczą takich chorób takich jak: katar koci, panleukopenia, chlamydioza, białaczka kocia.
Doszczepianie zwierząt dorosłych powinno być wykonywane 1x na rok.
Szczepimy wyłącznie zwierzęta zdrowe po badaniu klinicznym.
Po zaszczepieniu należy odczekać około 30 min w poczekalni gabinetu, ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej.
Aby przeprowadzić u zwierząt badania krwi należy przyprowadzić je na czczo tj. po minimum 6 - 8 godzinnej głodówce.
Do czasu pobrania krwi zwierzę może mieć stały dostęp do wody.
Mocz należy dostarczyć do gabinetu do 2 godzin od pobrania - mocz należy pobrać do jałowego pojemnika.
W przypadku pobierania materiału ze skóry w kierunku bakteriologicznym mykologicznym i pasożytniczym, nie należy dezynfekować tych miejsc, jak i nie stosować szamponów leczniczych, a stosowane leki powinny zostać odstawione na około 14 dni.
W celu przeprowadzenia dokładnego badania USG zwierze winno być odpowiednio przygotowane.
2 dni przed badaniem wskazana jest dieta lekkostrawna, a ostatni posiłek około 18 godzin przed badaniem, woda do picia bez ograniczeń.
Prawidłowe badanie wykonuje się z pełnym pęcherzem moczowym - zwierzę powinno siusiać na ok. 3 godzin przed badaniem.
W przypadku jeśli zwierzę jest niespokojne, zaleca się towarzyszenie podczas badania dwóch osób dorosłych.
Honorujemy płatności kartą:
Numer konta: 27 1240 6540 1111 0010 4078 1157